Taşımacılık garantisi bir eşyanın yada bir malzemenin taşınırken firma tarafından sağlanan garantiye denir, Taşımacılık garantisini normal şartlarda her türlü nakliye firmasının vermesi şarttır. Fakat her nakliyat firması bu garantiyi resmi olarak sağlarmı yada sağladığı vermeyi vaad ettiği taşımacılık garantisi yasalmı bu konu tartışılır.

O yüzden taşımacılık garantisini herhangi bir nakliyat firması size sağlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşadaki yazımızda maddeler halinde sıralacağız lütfen sizde bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.

  • VERGİ LEHVASI

Taşımacılık hizmeti verebilecek nakliyat firmasının öncelikle bu işi yasal yaptığından emin olun. Piyasada olan çoğu nakliyat firması diye geçinen vatandaşların malesef vergiye kayıtları yoktur, Durum böyle olunca o fimanın eşyanızı taşıma hakkı olmadığı gibi size herhangi bir resmi evrakta düzenlemeyede hakkı yoktur.

  • K3 BELGESİ

K3 belgesi yetki belgesidir ticari amaçla eşya taşımacılığını resmi yapan firmalara verilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi vergi lehvası olmayan kişiler bu belgeye sahip olamazlar bu yetki belgesi resmi bir belgedir lütfen nakliyat yaptıracağınız firmanın bu belgelerini araştırıp sorgulatınız.

  • SÖZLEŞME

Sözleşme nakliyat firmalarının ekspertizleri tarıfından belirlenen raporlar dahilinde taşınacak eşyaların cinsine, kilosuna, boyutlarına ve büyüklüğüne göre hazırlanır. Sözleşme nakliyat firmalarının müşterilerine sunuduğu resmi belgeden oluşan evraktır. Sözleşmeyi yapılandıran bilir kişi nakliyat firmasının vergi numarası kaşesi, adres bilgilerini belgeye doldurarak gerçekleştirebilir. Sözleşme doldurulurken dikkat etmeniz gereken ilk şey kaşenin, vergi numarasının ve adres bilgilerinin o nakliyat firmasına ait olduğunun belirtilmesidir. Genelde kaçak nakliyat hizmeti sunmaya çalışışan firma görünümlü kişiler hiç bir remi değeri olmayan fatura görünümlü bir kağıda geçersiz kaşe ve farklı adres imza bilgileri girerek eşya taşımaya çalışırlar.

Dikkat Edin!

Resmi değerlere sahip olmayan nakliyat firması görünümündeki kişilerden şiddetle uzak duramanızı tavsiye ediyoruz. Taşınacak eşyalarınızın hiç bir şekilde kazaya, kaybolmaya, bozulmaya ve yanmaya karşı bu firma görünümlü kişilerce garantisi verilemiyeceğini unutmayın nakliyat hizmetlerini alacağınız firmayı çok iyi araştırın.